Skrivbord, sengustavianskt, tillskrivet Linning
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
JOHAN CHRISTIAN LINNINGS VERKSTAD (mästare och hovschatullmakare 1779-1801) tillskrivet, skrivbord med uppsats, sengustavianskt stockholmsarbete, mahognyfanerat, förgyllda beslag av brons, skivan med infällt grönt skinn med guldsnitt, låduppsats med jalusier och lådinredning, snedställda hörn och tandsnitt, frontsargen med en låda, nyckelbössningar av ben, lådhurtsar med fyra lådor på vardera sida varav ena med inredning och jalusi, kortsidorna med skåpdörrar, inredning av fack, avsmalnande kannelerade ben och avslutande mässingshylsor, nycklar medföljer, höjd 103, 121 x 79 cm, slitage, smärre fanérskador och kompletteringar, senare bössningar och nyckelskylt
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 239, jämför skrivbord signerat av Johan Christian Linning
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2014, nr 2133, jämför hertiginnan Hedvig Elisabeth Charlottas skrivbord av Johan Christian Linning
2369
2017-06-07