Skrivställ, empire, från Karl XV:s samling
Klubbat för:
44000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
SKRIVSTÄLL, högklassigt arbete i empire, fristående, brännförgylld och mörkpatinerad brons, sockel buren av sköldpaddor, sarger med korslagda fjäderpennor, ena kortsidan med låda, svanformat draghandtag, krönt av ställ i form av fornromersk trirem, långsidan med emblem av flodgud och delfiner, ovansidan med behållare för bläck och sand, mittersta locket krönt av havsguden Neptunus, 34,5 x 12,5, höjd 23 cm, smärre slitage, lagning, sandströarens behållare saknas
PROVENIENS:
Gåva från Karl XV till skräddarmästare Fredrik August Schulze (1808-1889), som tack för morkullejakt på hans gård Rudboda, Lidingö
2280
2017-06-07