Skulptur, 1600-talets andra hälft, Millich krets

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

SKULPTUR, barock, 1600-talets andra hälft, Nicolaes Millichs krets, i form av en bevingad putto, marmor, huvudet med spår av järnten för fäste, 69,5 x 37 cm, slitage och nagg, en vinge lagad, tå med smärre lagning, en arm med spricka
Ursprungligen del av en större skulpturgrupp

2274

2017-06-07