Sockerskålar 1 par silver 1787
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
SOCKERSKÅLAR med lock, 1 par, av Fredrik Petersson Ström, Stockholm 1787, oval skål på oval fot, rektangulär fotplatta, uppsvängda hänklar, på livet dekor av medaljong med adliga ätten Setons vapensköld, dekor av pärlstav och stansad bård, välvt lock med blomknopp, total längd 23,5 cm, vikt 1185 g, ett lock senare tillverkat av Israel Sundström, Stockholm 1888, ett handtag med lagning vid fästet, originallocket med pålödd kant för förstoring av locket
PROVENIENS
Familjen Seton Ekolsunds slott.
2038
2017-06-07