Sophie Södergren, Ung kvinna på promenad

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

18 000-20 000 SEK

SOPHIE SÖDERGREN
1847-1923
Ung kvinna på promenad
Signerad S Södergren. Olja på duk, 19 x 24,5 cm.
.
Året är 1878 och världsutställningen i Paris öppnar. Sophie Södergren, 31 år fyllda, är en av de svenska konstnärer som valts ut och får visa sitt måleri för en förmögen publik från hela världen. Konsten hänger i en hall där besökarna vandrar längs en imponerande 730 meter lång gata. Vi kan bara föreställa oss hur spännande detta måste ha varit för den svenska målarinnan som bara några år tidigare studerat vid Konstakademien hemma i Stockholm. Hela 13 miljoner människor besökte världsutställningen.
.
Under åren i Paris influeras Sophie Södergren av det nya, friska friluftsmåleriet. Detta är tydligt i auktionens målning Ung kvinna på promenad som är utförd i Frankrike. Motivvalet - en ung kvinna i klänning med parasoll - är klassiskt för det sena 1800-talsmåleriet och än i våra dagar älskat av konstpubliken. Vid sin sida har hon familjens trogna sällskapshund.
Som betraktare dras sedan vår blick till strimman av solljus på marken som skär in i buskaget till vänster, där löven är återgivna med hastig penselföring och i pastellgrön kulör. Sophie Södergren visar här att hon behärskar friluftsmåleriets svåra utmaningar.
Hon tillhörde skaran av begåvade och modiga kvinnor i konstens värld vid förra sekelskiftet som alla fick kämpa för ett erkännande i skuggan av männen. Sophie Södergrens verk är sällsynt förekommande på auktionsmarknaden.

3075

2017-06-08