Spegel, högklassigt arbete i rokoko
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
SPEGEL, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön, ymnig dekor av akantus och voluter, organisk växtornamentik, kartusch med infattat glas med slipad stjärna, kantglas med pastellagedekor, nedre sargen med ymninghetshorn, akantus och rocailler, kvicksilverfolierade glas 150 x 61 cm, dekorskador och lagningar, kantglas med smärre sprickor
2401
2017-06-07