Spegel, karolinsk barock, tillskriven Precht
Klubbat för:
55000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
BURCHARDT PRECHT (1651-1738, hovbildhuggare 1682) tillskriven, spegel, dekor av förgyllda gjutna blyornament, kvicksilverfolierade fasetterade glas, krönt av Zeus örn samt fruktkorgar, kantglasen med målad dekor av berainornamentik, 127 x 64 cm, smärre skador och lagningar, övre glaset och bakstycket senare, lösa kröndekorer medföljer
2398
2017-06-07