Spegel, rokoko av Niclas Meunier
Klubbat för:
150000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
NICLAS MEUNIER (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1797, kunglig hovspegelmakare 1769), spegel, stockholmsarbete i rokoko, signerad NM, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med genombruten dekor, blomsterfestonger, rocailler och voluter, fasetterade kantglas i blått med förgylld pastellagedekor av blomslingor, fasetterade kvicksilverfolierade glas, 130 x 56 cm, smärre sprickor och lagningar
2400
2017-06-07