Spegel, sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall samt bemålad, över- och understycke med infattade gouacher med motiv av skördescen och kärleksguden Amor dyrkas, dekor av blad-, pärl- och äggstav, kannelerade pilastrar, kvicksilverfolierat och fasetterat originalglas, originalbakstycke, 131,5 x 76,5 cm, smärre komplettering, lagning och slitage
2414
2017-06-07