Spegel, stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, spår av originalförgyllning, uppsvängt krön med dekor av rocailler och voluter mot pikerad botten, ramen med äggstavsbård, hörnen med akantusornamentik, nedre sargen med spår av ljushållare, kvicksilverfolierat glas, 63 x 28 cm, slitage
2399
2017-06-07