Spegel, stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, spår av originalförgyllning, uppsvängt krön med dekor av rocailler och voluter mot pikerad botten, ramen med äggstavsbård, hörnen med akantusornamentik, nedre sargen med spår av ljushållare, kvicksilverfolierat glas, 63 x 28 cm, slitage

2399

2017-06-07