Spegellampett, gustaviansk av Johan Åkerblad
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegellampett för två ljus, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ samt Stockholms hallstämpel 17836, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med dekor av bandrosett och kärve, ramen med pärlstav, ljushållare av mässing, kvicksilverfolierat glas, originalbakstycke, 63 x 41,5 cm, krönet med lagning
LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 253, jämför ett par spegellampetter av Johan Åkerblad 1783
2359
2017-06-07