Stolar, sengustavianska stockholmsarbeten

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

STOLAR, 10 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor och pastellage, stoppad uppsvängd rygg med bladstav och nollgaller, sarger med bladstav, hörnfleuronger, klot och överkragade avsmalnande framben med kannelering, sabelformade bakben, varav fem märkta med bläck M: Berg (hantverkar- eller ägarsignatur), bemålade, smärre dekorskador, två något maskstungna, med individuella variationer

PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Kvalitetsauktion, hösten 1981, nr 255
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder 1650-1850, Stockholm 2003, sidan 49, omnämnda och en stol avbildad under M.Berg

2328

2017-06-07