Sybord, stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
8000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
SYBORD, stockholmsarbete i rokoko, möjligen tillverkat av Israel Millman (mästare i Stockholm 1758-1786), stomme i al och furu, oktogonal skiva med konturerade kanter, frontsarg med två lådor, nyckelskyltar i brons, genombrutna hörnkonsoler, svängda ben, bemålat och bronserat, höjd 70, 72 x 44 cm, skador, senare lås, lådorna kompletterade, skivan möjligen något omarbetad
PROVENIENS:
Carl Kempe (1884-1967)
därefter i arv till nuvarande ägare
LITTERATUR:
Bo Vahlne, red.: Möbelhistoria på Gripsholm, Stockholm 1987, sidan 136f, jämför sybord av mahognybetsad al i Husgerådskammarens samlingar, HGK 1288, enligt uppgift sannolikt tillverkat av Israel Millman
2347
2017-06-07