Tabriz, antik ca 1870-1890, silke på silkevarp
Klubbat för:
55000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
TABRIZ, antik ca 1870-1890, bönenisch med ampel, silke på silkesvarp, 184 x 137 cm, god kondition
PROVENIENS
Inköpt hos JP Willborg, Stockholm 1998
Mattans mönster är inspirerat av västanatoliska bönemattor från 1600-1700-talet och särskilt de som härrör från staden Gördes. Under 1800-talets andra hälft togs detta motiv upp i Tabriz och mattorna knöts främst i silke men även i ull.
2222
2017-06-07