Taburetter, Karl Johan, tillskrivna J.P. Grönvall

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

JOHAN PETTER GRÖNVALL (stolmakare i Stockholm 1810-1849) tillskrivna, fyra stycken taburetter, stockholmsarbeten i Karl Johan, mahognyfanerade, sabelformade ben, massiva stag med träskuren dekor av lotus, sannolikt originalsadelhjord, smärre lagningar

LITTERATUR:
Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, sidan 77, jämför snarlika taburetter i Hedvig Elisabeth Charlottas stora sängkammare på Rosersbergs slott

2376

2017-06-07