Taburetter, Karl Johan, tillskrivna J.P. Grönvall
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
JOHAN PETTER GRÖNVALL (stolmakare i Stockholm 1810-1849) tillskrivna, fyra stycken taburetter, stockholmsarbeten i Karl Johan, mahognyfanerade, sabelformade ben, massiva stag med träskuren dekor av lotus, sannolikt originalsadelhjord, smärre lagningar
LITTERATUR:
Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, sidan 77, jämför snarlika taburetter i Hedvig Elisabeth Charlottas stora sängkammare på Rosersbergs slott
2376
2017-06-07