Tebord, gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
125 000-150 000 SEK
TEBORD, gustavianskt, sannolikt tillverkat vid Rörstrand, bricka av fajans med dekor i rosa camaieu med motiv från Forsmarks bruk, kanten med rombmotiv, märkt Forsmark, sengustavianskt ställ med träskuren dekor, räfflade sarger, hörnkonsoler, kannelerade avsmalnande ben, bemålat i engelskt rött, höjd 75, 90 x 61 cm, renoverat, brickan med lagningar och omfattande retuscher, stället med slitage samt ej ursprungligen tillhörande
LITTERATUR:
Hans Frölich: Bröderna Elias och J. F. Martins gravyrer, Stockholm 1953, sidan 118f, jämför konturetsning av Martin Rudolf Heland, Utsigt af Forssmarck Roslags Wägen ifrån Stockholm
Slott och herresäten i Sverige, Västergötland, Dalsland & Värmland, Malmö 1968, sidan 348, ett snarlikt tebord, tillverkat vid Rörstrand, med kvällsmotiv från Forsmark omnämnt på Värmlands-Säby
2406
2017-06-07