Tebord, senbarock, Sverige

Tebord, senbarock, Sverige
Tebord, senbarock, Sverige
Tebord, senbarock, Sverige
Tebord, senbarock, Sverige
Tebord, senbarock, Sverige
Tebord, senbarock, Sverige
Tebord, senbarock, Sverige
Tebord, senbarock, Sverige
Tebord, senbarock, Sverige
Tebord, senbarock, Sverige
Tebord, senbarock, Sverige
Tebord, senbarock, Sverige

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

TEBORD, senbarock, Sverige, fällbart, konturerad ekskiva, målat mytologiskt motiv av Urania med attribut, kanten med berainornamentik, tredelad grönlackerad pelarfot med birds case, höjd 81, 127 x 92 cm, slitage, lagningar, retuscher, foten 1800-tal

LITTERATUR:
Bengt Nyström, red.: Svenska möbler under femhundra år, Stockholm 2008, sidan 76 jämför snarlikt tebord

2404

2017-06-07