Tebord, senbarock, Sverige
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
TEBORD, senbarock, Sverige, fällbart, konturerad ekskiva, målat mytologiskt motiv av Urania med attribut, kanten med berainornamentik, tredelad grönlackerad pelarfot med birds case, höjd 81, 127 x 92 cm, slitage, lagningar, retuscher, foten 1800-tal
LITTERATUR:
Bengt Nyström, red.: Svenska möbler under femhundra år, Stockholm 2008, sidan 76 jämför snarlikt tebord
2404
2017-06-07