Tekanna buccaro silverbeslag
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
TEKANNA, lergods av buccarotyp (Kina), lös tesil, fällbar hänkel och beslag av silver, ostämplad, sannolikt Stockholm 1780-tal, fotkanten med graverad vikt 14 1/8 (lod), dekor av pärlstav, locket krönt av ciselerad fågel, höjd inklusive lock ca 20 cm, tesilen och pipen lagad med klamrar, lockkanten med lagningar
Denna typ av kannor är mycket ovanliga och silvret i de kända kannorna bl. a. på Nordiska Muséet och Nationalmuseum är stämplade i Stockholm av Johan Abraham Hallard, Berndt Johan Frodelius och Nils Rundström.
2043
2017-06-07