Tina Blau-Lang, Maria Enzersdorfs kyrkomur i Wien
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
60 000-80 000 SEK
TINA BLAU-LANG
Österrike 1845-1916
An der Friedhofsmauer in Maria Enzersdorf nära Wien
Olja på duk fäst på pannå, 25 x 40,5 cm.
Påskrift på baksidan "Skizze v. Tina Blau zu einem grozern Bild an der Kirchhofmauer".
Detta är en skiss till en större målning, vilken blev förstörd i en brand 1945.
Skissen kommer tas upp i online-catalogue raisonné (cat-n. GE 1247) över Tina Blau-Langs alla verk.
Vi tackar Dr Markus Fellinger, Österreichische Galerie Belvedere i Wien för autencitet av denna skiss.
PROVENIENS
Enligt uppgift har konstärinnan lämnat målningen som betalning till en läkare i Österrike-Ungern under första världskriget. Vidare i arv till läkarens son, som gick bort 2005 och därefter gåva till nuvarande ägare.
3166
2017-06-08