Toalettbord, rokoko av Lorentz Nordin
Klubbat för:
46000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
LORENTZ NORDIN (hovschatullmakare i Stockholm 1743, ämbetsmästare 1752-1773), toalettbord, stockholmsarbete i rokoko, fanerat med amarant och jakaranda, delvis brännförgyllda beslag, skiva med uppfällbara sidoklaffar och spegel, fronten med en låda, inläggningar av friser, svängda ben med avslutande beslag i form av klövar, höjd 75, 85 x 47 cm, fanérskador och lagningar
Möbeln uppvisar de kännetecken som är typiska Lorentz Nordins produktion, avseende formkänsla och hantverksskicklighet när det gäller fanerade rokokomöbler.
LITTERATUR:
Marshall Lagerquist: Rokokomöbler, Stockholm 1949, bild 75-78 & 93-94, jämför sekretärer av Lorentz Nordin
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 281ff, jämför möbler utförda av Lorentz Nordin
2342
2017-06-07