Urna, Karl Johan, Blybergsporfyr
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
URNA, Karl Johan, Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk, medicityp, utsvängd mynning, kvadratisk fot, höjd 37 cm, nagg, smärre lagning
LITTERATUR:
Hans Sundblom, m.fl.: Porfyr, utställningskatalog, Stockholm 1985, sidan 31, urntypen avbildad i priskurant från 1805, sidan 71, jämför nr 38
2244
2017-06-07