Urna, Karl Johan, Röd rot

Urna, Karl Johan, Röd rot
Urna, Karl Johan, Röd rot
Urna, Karl Johan, Röd rot
Urna, Karl Johan, Röd rot
Urna, Karl Johan, Röd rot
Urna, Karl Johan, Röd rot
Urna, Karl Johan, Röd rot
Urna, Karl Johan, Röd rot
Urna, Karl Johan, Röd rot
Urna, Karl Johan, Röd rot
Urna, Karl Johan, Röd rot
Urna, Karl Johan, Röd rot

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

URNA, Karl Johan, Röd rot från Elfdals Porphyrverk, formgiven av Carl Fredrik Sundvall omkring 1790, mediciform, höjd 17,5, diameter 12 cm, obetydliga nagg, kantlagning

PROVENIENS:
Severin Solders (1893-1970) författare till Älvdalens sockens historia - Gamla Porfyrverket, utgiven i Stockholm 1939

LITTERATUR:
Bukowski auktioner: Porfyr - en utställning kring föremål från Älvdalens Gamla Porfyrverk, Stockholm 1985, sidan 21, avbildad i ritningar av Carl Fredrik Sundvall daterade 1788-1790

2240

2017-06-07