Urnor, barock, Holland, Hastfers vapen
Klubbat för:
190000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
URNOR med LOCK, ett par, barock, Holland, Delft, 1600-talets andra hälft, signerad AK (sannolikt Adrianus Kocx verksam vid De Griekse A 1686-1701), fajans med dekor i underglasyrblått, skruvlock, grevliga ätten Hastfers vapen i allians med friherrliga ätten Gyllenstierna af Lundholm (avseende greve Jakob Johan Hastfers giftermål 1674 med friherrinnan Sigrid Gyllenstierna af Lundholm), höjd 44 cm, smärre nagg och glasyrbortfall
PROVENIENS:
Adliga ätten Seton, Ekolsunds slott, Husby-Sjutolfts socken, Uppsala län
Klingsta gård, Danderyds socken, Stockholms län
LITTERATUR:
Albin Roosval: Svenska hem i ord och bilder, 18:e årgången, Stockholm 1930, sidan 212, avbildade i salongen på Klingsta
2251
2017-06-07