Urnor, sengustaviansk stil
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
URNOR, ett par, sengustaviansk stil, 1800-talets slut/1900-talets början, mörkpatinerad brons, delvis ciselerad dekor, ovoid form på uppsvängd fot med kvadratisk sockel dekorerad med blad- och pärlstav, livet med hänklar av lejonmaskaroner med korslagda lagerkvistar i japaniserande stil, uppsvängt lock med akantusblad, krönt av pinjekotte, höjd 39 cm, smärre slitage
LITTERATUR:
Hans Sundblom, m.fl.: Porfyr, utställningskatalog, Stockholm 1985, sidan 68, jämför modellen i urna av blybergsporfyr från sengustavianska epoken
2245
2017-06-07