Urnor, sengustaviansk stil

Urnor, sengustaviansk stil
Urnor, sengustaviansk stil
Urnor, sengustaviansk stil
Urnor, sengustaviansk stil
Urnor, sengustaviansk stil
Urnor, sengustaviansk stil
Urnor, sengustaviansk stil
Urnor, sengustaviansk stil
Urnor, sengustaviansk stil
Urnor, sengustaviansk stil
Urnor, sengustaviansk stil
Urnor, sengustaviansk stil

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

URNOR, ett par, sengustaviansk stil, 1800-talets slut/1900-talets början, mörkpatinerad brons, delvis ciselerad dekor, ovoid form på uppsvängd fot med kvadratisk sockel dekorerad med blad- och pärlstav, livet med hänklar av lejonmaskaroner med korslagda lagerkvistar i japaniserande stil, uppsvängt lock med akantusblad, krönt av pinjekotte, höjd 39 cm, smärre slitage

LITTERATUR:
Hans Sundblom, m.fl.: Porfyr, utställningskatalog, Stockholm 1985, sidan 68, jämför modellen i urna av blybergsporfyr från sengustavianska epoken

2245

2017-06-07