Valerio Castello, efter, Kristus
Klubbat för:
210000 SEK
Utropspris
175 000-200 000 SEK
VALERIO CASTELLO
efter, tysk skola, 1700-tal
Kristus och äktenskapsbryterskan
Olja på duk, 137 x 196 cm.
Originalet är utfört 1655 och finns på Gemäldegalerie Alte Meister - Staatliche Kunstsammlungen i Dresden med titeln "Die Ehebrecherin vor Christus".
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Familjen Leuhusen
3123
2017-06-08