Vävd tapet, Verdure från Flandern, Oudenaarde
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
VÄVD TAPET, Flandern, Oudenaarde, omkring 1700, s k verdure med stort träd och bergstopp i fonden, bård med blommor och urnor, i bårdens övre hörn Prinsen av Wales och Hertigen av Cornwalls emblem med tre strutsfjädrar i öppen krona, gobelängteknik, ull och silke, höjd 285 cm men nertill är yttersta bården uppsydd och totalhöjden är 300 cm, bredd 410 cm, restaurerad och uppfodrad, skador, lagningar, smärre bristningar, reducerad på höjden
PROVENIENS
Funnits i samma familjs ägo sedan 1900-talets början.
Jämför de båda bårderna med den vävda tapeten "Diana Hunting, Escorted by Mars" (Plate 101) som finns i Museum of Applied Arts i Budapest (Inv. No. 64.274.1)
LITTERATUR
Emöke László, Flemish and French Tapestries in Hungary, Budapest, 1981, "Diana Hunting, Escorted by Mars" (Plate 101), Museum of Applied Arts, Budapest (Inv. No. 64.274.1)
2185
2017-06-07