Arkiv

Klassiska - Page 58

Pennteckning av prins Fredrik Adolf

Skulptur, Grand Tour souvenir, Narcissus

Martin Meytens, hans krets, Flicka med pärlcollier

Skulptur, tillskriven Jan Pieter van Baurscheit

Trädgårdsurnor, Regency, England

Byst, tillskriven J.N. Byström, Karl XIV Johan

Ljusstakar, gustavianska, av Zadoch Bergenholtz

Konfektskål, 1800-talets andra kvartal

Käppknopp, gustaviansk, 18 k guld deux coleurs

Lådspegel, gustavianskt stockholmsarbete

Bricka, tidigt 1800-tal

Bricka, tidigt 1800-tal

Dalahäst, 1800-talets andra hälft