Adolf Ulrik Wertmüller, Fru Lagmanskan Nordenström

Klubbat för:

270000 SEK

Utropspris

200 000-250 000 SEK

ADOLF ULRIK WERTMÜLLER
1751-1811
Fru Lagmanskan Nordenström iklädd vit tunikaklänning i muslin med blågrönt sidenband knuten i hög midja, bärandes sidensjal i grått med röd bård samt svarta blomsterapplikationer - midjebild
Signerad och daterad A: Wertmüller. Sv. Pinx. Stockholm 1798. Olja på duk, 66 x 55 cm.
Förgylld sengustaviansk ram med dekor av pärlstav, bladstav, astragal och akantusbård

PROVENIENS
Svensk-Franska, mars 1939, katalognr 168 (såld för 6.000)

LITTERATUR
Michel N. Benisovich: Extrait de la Gazette des Beaux-Arts. Wertmüller et son livre de raison intitulé la "Notte", 1959, sannolikt identisk med porträtt omnämnt på sidan 61 med texten: "25 Septembre - Fini le portrait de Madame Nordenström, toile un pouce plus grand que toile de 15 quaré".

2062

2017-12-13