Anders Hultgren, Sommaren - mytologisk scen
Klubbat för:
14000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
ANDERS HULTGREN
1763-1838
Sommaren eller våren - Mytologisk scen med Venus och putti
Olja på duk, 43 x 52 cm.
Möjligen en av fyra målningar föreställande årstiderna, där Hösten såldes på Nordén auktioner, våren 1997, katalognr 24.
Anders Hultgren föddes i Arboga och arbetade från omkring 1780 som dekorationsmålare i Stockholm. Han studerade vid Konstakademien 1783-1787 och tilldelades under studieåren ett flertal belöningar. Han uppvaktade i början av 1800-talet kronprins Karl Johan med allegoriska kompositioner i en nyantik stil vilket ledde till att hans konst blev uppmärksammad. Hultgren utnämndes omkring 1820 till kunglig hovmålare och agré vid konstakademien. Arbetade för prins Fredrik Adolf, hertig av Östergötland, på Tullgarn slott, där han 1802 utförde en rad dekorativa arbeten i sengustaviansk stil och en serie historiska scener ur äldre svensk historia.
2061
2017-12-13