Anders Zorn, Moraflicka
Klubbat för:
190000 SEK
Utropspris
125 000-150 000 SEK
ANDERS ZORN
1860-1920
Moraflicka
Signerad och daterad Zorn 1916. Patinerad brons, höjd 22,5 cm.
Gjutarmärkt Otto Meyer fud.
LITTERATUR
Gerda Boëthius, Zorn, Stockholm 1949, sidan 523, jämför bild 275
Birgitta Sandström: Skulptören Anders Zorn, Zornsamlingarna, Mora 1999, sidorna 96-97, jämför bild 94 sidan 97
Från 1914 härstammar Moraflicka, en stående naken flicka med håret uppbundet enligt gammal morased. Det är en klassisk balanserad statyett med välavvägd harmoni i hållningen och utan några åtbörder eller gester. Den lätta kontraposten med det ena benet framför det andra förmedlar en lätt svängd linje genom kroppen och understryks av armarna och händerna som stilla vilar på låren
2127
2017-12-13