Anshelm Schultzberg, Djurgårdsbrunnsviken
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
ANSHELM SCHULTZBERG
1862-1945
Utsikt över Djurgårdsbrunnsviken med Sirishov i bakgrunden
Signerad och daterad A. Schultzberg 83. Olja på duk, 81 x 127 cm.
.
PROVENIENS
Nordén Auktioner, Nr 14, Stockholm maj 1994, katalognr 5
.
Sirishov ligger på Södra Djurgårdens norrsida med utsikt över Djurgårdsbrunnsviken. Villan byggdes på 1770-talet. Bland tidigare ägare finns Gustav III:s överkammarherre Sten Abraham Piper. 1866 köpte bankdirektören André Oscar Wallenberg huset som sommarbostad. 1873 genomfördes en omfattande ombyggnad av arkitekt Ernst Abraham Jacobsson för Wallenbergs räkning. Då gavs byggnaden sitt nuvarande utseende med höga takfall och torn i schweizerstil. Fram till 1980-talet hade villan även sin ursprungliga färgsättning kvar, där ljusa putsytor kontrasterade mot utbyggnader och dekorativa detaljer i mörk trä.
2046
2017-12-13