Appliquer, gustavianska stockholmsarbeten

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

APPLIQUER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, Fredric Ludvig Rungs art, för vardera två ljus, brännförgylld brons, behängda med droppar, knappar och ovaler, väggfäste med vädurshuvuden, utsvängda ljusarmar med räfflade droppskålar, ljuspipor med pärl- och repstav, konisk slät stam med bladkrenelering, vridna spröt med girlanger, fasettslipat spjut krönt av båge med plym samt klot, höjd 57 cm, smärre slitage, obetydliga skador och enstaka lagningar

PROVENIENS:
Privat samling, Särö, Hallands län

LITTERATUR:
Eva Dyrssen & Katarina Årre: Gamla ljuskronor av glas och bergkristall, Stockholm 2001, sidan 29 jämför droppskålar på ljuskrona i Gustav III:s paviljong vid Haga, sidan 30 jämför droppskålar och vädurshuvuden på ljuskrona enligt uppgift levererad av hovciselören Fredric Ludvig Rung

1171

2017-12-12