Appliquer, parisarbeten, Régence

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

APPLIQUER, ett par, parisarbeten, Régence, för vardera två ljus, parställda, brännförgylld brons, ymnig dekor av växtornamentik delvis mot pikerad botten, hermer bärande ljusarmar i form av asymmetriska grenar, höjd 65 cm, ställvis slitage, smärre lagningar

LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 62ff, jämför appliquer från 1700-talets första kvartal

1112

2017-12-12