Appliquer, parisarbeten, Régence
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
APPLIQUER, ett par, parisarbeten, Régence, för vardera två ljus, parställda, brännförgylld brons, ymnig dekor av växtornamentik delvis mot pikerad botten, hermer bärande ljusarmar i form av asymmetriska grenar, höjd 65 cm, ställvis slitage, smärre lagningar
LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 62ff, jämför appliquer från 1700-talets första kvartal
1112
2017-12-12