Appliquer, S:t Petersburg, av Andrei Schreiber
Klubbat för:
100000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
ANDREI SCHREIBER (bronsgjutare i S:t Petersburg 1777-1843) ett par appliquer, högklassiga arbeten, S:t Petersburg, Alexander I, för vardera tre ljus, i den egyptiserande stilen, efter Claude Galles design, matterad och polerad brännförgylld brons, krönta av Minervas ansikte med akantusblad, utsvängda bladhölstrade ljusarmar, repstav, droppskålar med dekor av palmetter och pilar, ljuspipor med eklövsbård, avslutande palmettdekor, höjd 38,5 cm, smärre lagning
PROVENIENS:
Tidigare i finländsk herrgårdssamling
LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 112, jämför appliquer tillverkade omkring 1805 i S:t Petersburg av Jean-Pierre Lancry
1110
2017-12-12