Armband platina diamanter safirer
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
45 000-50 000 SEK
ARMBAND, platina, ostämplat, möjligen C. D. Peacock Jeweller Chicago, 1920-30-tal, 6 briljanter vardera ca 0,25 ct, kvalité ca TCr(I)/VS-SI, ej modern slipning, ca 144 åttkantslipade diamanter samt små syntetiska blå safirer med olika slipning, längd ca 19 cm, vikt 25 g
PROVENIENS:
Ägarfamiljen från Chicago var nära vänner till juvelerarfamiljenfamiljen Peacock.
1347
2017-12-12