Armlänstolar, sengustavianska, av Ephraim Ståhl

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), ett par armlänstolar, sengustavianska stockholmsarbeten, ena dubbelsignerad ES, träskuren dekor och pastellage, peltaformad rygg, sarger med bladstav, hörn med linser, frambenen med överkragning och bladhölstrade kannelerade avslut, sabelformade bakben, sannolikt originalstoppning, bemålade i pärlgrått, smärre lagningar, linser och bakre fotavslut kompletterade

1103

2017-12-12