Axel Erdmann, Parisgata
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
AXEL ERDMANN
1873-1954
Parisgata
Signerad och daterad Ax Erdmann Paris 1911. Olja på duk, 60 x 30 cm.
PROVENIENS
Skeppsredare Ossian Ahrenberg (1877-1945), Göteborg
Svensk privatsamling
En ögonblicksbild från Paris 1911. I denna målning har Axel Erdmann med impressionistens penselföring fångat gatuvimlet i Paris för över 100 år sedan.
Axel Erdmann som studerade för Anders Zorn, Carl Larsson och Richard Bergh tog starkt intryck av de moderna influenserna från konstens huvudstad. Detta är tydligt i hans verk utförda åren runt 1910. Han fängslades av stadens liv och rörelse. Erdmanns målningar utförda i Paris är sällsynt förekommande på auktioner.
Lägg märke till den djärva impressionistiska färgbehandlingen, ljuseffekterna, de skissartat tecknade figurerna och molnen som är hastigt avmålade i ögonblicket.
2069
2017-12-13