Axel Sjöberg, Sträckande svanar
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
35 000-40 000 SEK
AXEL SJÖBERG
1866-1950
Sträckande svanor
Signerad och daterad Axel Sjöberg.1918. Olja på duk, 95 x 170 cm.
.
PROVENIENS
Fru Lagertha Bergstedt, Stockholm
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, åttonde delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 417, samling 694
2094
2017-12-13