Axel Wallert, Utsikt från Stadshuset

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

AXEL WALLERT
1890-1962
Moln över staden - Utsikt från Stadshuset
Signerad och daterad Wallert 1936. Olja på pannå, 51 x 39 cm.

Med impressionistens penselföring har Axel Wallert fångat stämningen en av dessa härliga sommardagar på året när Stockholm kanske kommer mest till sin rätt. Vi blickar ut över Riddarholmen och Södermalm - en storslagen vy uppifrån Stadshuset för mer än 80 år sedan. Riddarfjärdens vatten blänker i en klarblå skiftning. Solen tittar fram mellan molnen som är hastigt målade i ögonblicket.

Axel Wallert som studerade vid Konstakademien var inte bara en skicklig porträttmålare som fick uppdrag av dåvarande kungen Gustav VI Adolf utan han behärskade även landskapsmåleriet till fullo. I likhet med Erik Tryggelin höll Axel Wallert fast vid impressionismen. Båda återgav Stockholms skönhet mästerligt.

2093

2017-12-13