Baljfåtölj, sengustaviansk, av Ephraim Ståhl
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), baljfåtölj, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, rygglän med dukatsnitt och löpande hund, armlän med sfinxhuvuden, sarg med bladstav, akantushölstrade och kannelerade framben med klot, sabelformade bakben med avslutande hovar, slitage, dekorskador, fläckar
LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 109, jämför snarlik baljfåtölj av Ephraim Ståhl tillverkad för Stockholms slott, sidan 227, jämför ett snarlikt par baljfåtöljer av Ephraim Ståhl
1101
2017-12-12