Bergère, Louis XVI, av Claude Gorgu
Klubbat för:
19500 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
CLAUDE GORGU (mästare i Paris 1770) bergère, parisarbete i Louis XVI, otydligt signerad C*GORGU, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, uppsvängd rygg krönt med blomsterkvistar, volutformade armlän, hörnfleuronger, avsmalnande kannelerade ben, smärre slitage
1123
2017-12-12