Bergère, Louis XVI, av Jean-Baptiste Lelarge

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

JEAN-BAPTISTE LEGARGE III (mästare i Paris 1775-1802), bergère, parisarbete i Louis XVI, signerad J*B*LELARGE, träskuren dekor i rödbok, rektangulär rygg, volutformade armlän, konturerade sarger, hörnfleuronger, kannelerade avsmalnande ben, bemålad i pärlgrått, obetydliga lagningar

1124

2017-12-12