Bergère, Louis XVI, av Jean-Francois Langon

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

JEAN-FRANÇOIS MARCOUL LANGON (mästare i Paris 1769), bergère, parisarbete i Louis XVI, signerad J*F*M*LANGON samt JME-stämpel, träskuren dekor i valnöt, uppsvängd rygg, konturerade sarger, volutformade armlän, hörnfleuronger, kannelerade avsmalnande ben, bemålad i pärlgrått, smärre lagningar, kompletterade fotavslut samt del av ett bakben

1183

2017-12-12