Bergère, sengustaviansk, av Ephraim Ståhl

Klubbat för:

68000 SEK

Utropspris

75 000-100 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), bergère, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, i Louis Masreliez art, dubbelsignerad ES samt Stockholms stolmakarämbetes sigill, massiv och fanerad mahogny, bildhuggeri tillskrivet Pehr Ljung (ornamentsbildhuggare i Stockholm 1743-1819, kunglig hovbildhuggare 1788), sarger med bandfläta, armlän med karyatidhuvuden, akantushölstrade karmar med voluter, hörnfleuronger, främre benen med överkragning och bladhölster, bakre benen sabelformade med bandfläta, höjd 87, sitthöjd 42 cm, obetydliga lagningar

LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 115ff, jämför presidentstolar av Ephraim Ståhl
Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 148, jämför bildhuggeri av Pehr Ljung på serveringsbord i Matsalen på Gustav III:s paviljong vid Haga, sidan 183, jämför karyatider på konsolbord utfört av Pehr Ljung i Divansförmaket på Gustav III:s paviljong vid Haga, sidan 191, jämför Louis Masreliez skisser för stolar

1168

2017-12-12