Bönebok med silverpärmar Nürnberg 1658

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

BÖNEBOK med silverpärmar, "Zwölff Geistliche Andächte" Durch Philippum Kegelium, Nürnberg In Verlegung Wolff Endters Anno 1658, tryckt i Nürnberg år 1658 av Wolffgang Endter dem ältern/Buchhändler, pärmar av silver med graverade religiösa bilder och text, förgylld, 7,7x4,2 cm, bucklor på ryggen, lös i ryggen

PROVENIENS
Fältmarskalken och generalguvernören Rutger von Ascheberg
Dottern Eleonora Makeleer/Macklean
Ovanst. syster Margaretha gift 1691med Kjeld Christoffer Barnekow till Ralsvik, Streje, Widtskövle, Ugerup, Örtofta och Rosendal m.m.
Dottern Magdalena Eleonora, gift 1712 med Wilhelm Bennet till Belteberga och Widöra
I familjen Bennets på Rosendal ägo fram till auktionen på Rosendal 2014.

1294

2017-12-12