Bordslystrar, 1800-tal
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
BORDSLYSTRAR, ett par, 1800-tal, Second Retour d'Egypte, för vardera tre ljus, stomme i förgylld brons, fotplatta i carraramarmor, sittande egyptiserande sfinxer, draperifestonger, pelare i marmo rosso, utsvängda ljusarmar med fabeldjur, plymer behängda med olikslipade prismor, fasettslipat spjut krönt av lyra och plym, höjd 73 cm, smärre nagg, ställvis slitage
PROVENIENS:
Affärsmannen Russell Bodés samling (1920-2017)
1079
2017-12-12