Bordslystrar, gustavianska stockholmsarbeten

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

BORDSLYSTRAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, för vardera tre ljus, monteringar av delvis brännförgylld brons och mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, knappar, ovaler och piggar, fyrkantig bas och urnformat korpus av carraramarmor, livet med lejonmaskaroner och kedjor, S-formade ljusarmar med svanhuvuden, droppbrickor, urnformade ljuspipor, blad, plymer och girlanger, trekantiga facettslipade spjut med avslutande plym och klot, höjd 60 cm, nagg, smärre kompletteringar, lagningar och slitage, manschetter omförgyllda, spjuten snarlika

1140

2017-12-12