Bordspendyl, empire, Gustaf Undén
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
BORDSPENDYL, empire, sannolikt stockholmsarbete, signerad Gustaf Undén (urfabrikör i Stockholm 1800-1829), matterad och polerad brännförgylld brons, rektangulär sockel med reliefdekor av bevingad lyra, urhuset i form av Apollons lyra, dekor av växtornamentik och krönande svanhuvuden, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 41 cm, smärre emaljskador och slitage, två mindre dekorelement saknas
LITTERATUR:
Jan von Gerber: Förgyllda bronser under empiren, Västerås 1991, sidan 28f, jämför snarlikt bordspendyl av Gustaf Undén i Nordiska Museets samlingar, fodralet uppges troligen vara tillverkat i Stockholm
1142
2017-12-12