Bordspendyl, parisarbete, Charles X

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

BORDSPENDYL "AU MAMELOUK", parisarbete, Charles X, i den egyptiserande stilen, matterad och polerad brännförgylld brons samt polerad och lackerad brons på sparytor, urhuset med fötter och dekorer av sfinxhuvuden och knäböjande egyptiska kvinnor, hörnen med bevingade fabeldjur, krönt av mamluk krigare i batalj, försilvrad urtavla, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 52 cm, slitage, fötter med senare muttrar

1080

2017-12-12