Bordspendyl, rokoko, Henrik Bergsten
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
BORDSPENDYL, rokoko, signerad Henr. Bergsten Lindesberg (Henrik B., urmakare i Lindesberg vid mitten 1700-talet), urtavla i tenn med romerska siffror, träskuret fodral med dekor av akantusblad och rocailler, lackerat i grönt med förgyllda detaljer, nyckel och pendel medföljer, höjd 56,5 cm, smärre slitage och torrsprickor, urtavla med mindre nagg, pendelupphängningen omarbetad
1081
2017-12-12